fazą rozproszoną

Encyklopedia PWN

układ wszystkich obiektów astronomicznych, materii rozproszonej i pól fizycznych wraz z czasoprzestrzenią, którą wypełniają.
dyfrakcja fal, ugięcie fal,
fiz. zespół zjawisk związanych z odstępstwami od praw optyki geometrycznej występującymi podczas rozchodzenia się fal, na brzegach nieprzezroczystych przesłon, a także na niejednorodnościach ośrodka, i to tym wyraźniej, im bardziej rozmiary przeszkód (otworów) są zbliżone do długości fali.
ruch względem siebie stykających się faz ciekłej i stałej (lub rozproszonej i rozpraszającej w koloidach) wymuszony przez zewn. pole elektr. albo zjawisko odwrotne — powstawanie różnicy potencjałów wywołane ruchem fazy ciekłej względem stałej lub stałej względem ciekłej.
emulgatory
[łac.],
substancje ułatwiające przejście 2 niemieszających się ze sobą cieczy w trwały stan rozproszony zw. emulsją lub zwiększające trwałość już wytworzonej emulsji (zw. też stabilizatorami);
wytwarzanie jednolitej, trwałej mieszaniny z 2 lub więcej składników, które nie mieszają się ze sobą w normalnych warunkach;
koloid asocjacyjny, koloid micelarny,
koloid, w którym fazę rozproszoną stanowią asocjaty (zespoły cząsteczkowe, tzw. micele) o rozmiarach koloidowych, powstałe przez łączenie się cząsteczek chemicznych.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia